Festiwal Jazzowa Jesień w Bielsku Białej powstał w 2002 roku z inicjatywy Bielskiego Centrum Kultury, które zaprosiło Tomasza Stańko do wspólnego stworzenia kilkudniowego wydarzenia poświęconego muzyce jazzowej. Był to jeden z pierwszych festiwali muzycznych w Polsce, podczas którego Artysta miał pełną swobodę w tworzeniu programu: nie tylko jednorazowo, a przez kolejne lata istnienia festiwalu. To nowatorskie podejście uczyniło Jazzową Jesień jednym z najbardziej cenionych wydarzeń na festiwalowej mapie Polski, koncentrującym się na scenie poza jazzowym mainstreamem. Każdego roku Tomasz Stańko przygotowywał projekt specjalny, który był punktem kulminacyjnym festiwalu.
Program Jazzowej Jesieni dedykowany jest muzyce improwizowanej, eksploracji katalogu legendarnej, monachijskiej wytwórni ECM Records, projektom wyrafinowanym i niszowym, a także wielkim osobowościom, takim jak Ornette Coleman, Cecil Taylor, Charles Lloyd czy Rosce Mitchell.
Od 2018 roku festiwal w Bielsku-Białej nosi imię Tomasza Stańko. Wydarzenie jest naturalnym, żywym upamiętnieniem jego muzycznej filozofii i holistycznego podejścia do sztuki. Dyrektorką programową jest Anna Stańko, córka i wieloletnia menedżerka najsłynniejszego polskiego trębacza i kompozytora jazzowego, która dzięki doświadczeniu i odziedziczonemu instynktowi i gustowi muzycznemu kontynuuje tradycję festiwalu. Przygotowywane co roku specjalne projekty poświęcone są muzyce Tomasza Stańko, jego życiowej filozofii i wpływowi, jaki wywarł na całe pokolenia jazzowych muzyków.
Jazzowa Jesień w Bielsku-Białej im. Tomasza Stańko to święto muzyki, improwizacji i wolności.