PL / EN

TOAST URODZINOWY DLA TOMASZA STAŃKO 2024

30/06/2024

Tomasz Stańko śmierć traktował jako naturalny element cyklu życia i taką też mądrość chciał podarować swoim fanom. Dlatego chcemy go wspominać w atmosferze radości, celebrując jego życie i sztukę, w otoczeniu artystów, na których wywarł wpływ i których przez lata inspirował. Dokładnie tak, jak on by sobie tego życzył.

Podczas tegorocznego Toastu Urodzinowego dla Tomasza Stańko usłyszymy trzy specjalne projekty.

Maciej Obara "Bluish Landscapes"

Autorem specjalnego projektu, który otworzy tegoroczne Toasty Urodzinowe jest Maciej Obara – cieszący się uznaniem saksofonista jazzowy. Stworzony przez niego koncert został zainspirowany brzmieniem Skandynawii, której przemożny wpływ odnajdujemy w życiu i twórczości Tomasza Stanko.

Tytuł tego muzycznego projektu nawiązuje do płyty Tomasza Stańko "Bluish" – nagranego z dwoma muzykami norweskimi: Jonem Christensenem na perkusji i Arildem Andersenem na kontrabasie i gitarze basowej, który został wydany w 1992 roku.

Wystąpią:

Maciej Obara – saksofon
Sissel Vera Pettersen – wokal, elektronika
Amalia Umeda – skrzypce
Anna Szmatoła – wiolonczela
Dominik Wania – fortepian
Adam Jędrysik – gitara
Ingerbrigt Håker Flaten – kontrabas
Audun Kleive – perkusja

Craig Taborn

Craig Taborn wielokrotnie współpracował z Tomaszem Stańko w różnych konstelacjach – z Jimem Blackiem, Joey’em Baronem, Chrisem Lightcapem, Arildem Andersenem, Chrisem Potterem. Zrobili wspólnie wiele rzeczy.

Przygotowany specjalnie na Toast Urodzinowy recital solowy będzie podsumowaniem wspólnej muzycznej przygody z Tomaszem Stańko, okazją do wspomnień i swoistym hołdem dla najważniejszego polskiego muzyka jazzowego złożonym w rocznicę jego urodzin.

Even Rostad "Bluish Landscapes" live remix

Nowością tegorocznych Toastów Urodzinowych będzie zremiksowana wersja koncertu, który otworzy oba wieczory. Zagrany na początku wieczoru na żywo koncert Macieja Obary zostanie zarejestrowany, a następnie przetworzony z użyciem elektroniki.

Do abstrakcyjnie przetworzonych motywów, które uczestnicy koncertu usłyszeli w pierwszej części wieczoru i które zostaną odtworzone z taśmy, dołączą muzycy, którzy do tego materiału będą improwizować w czasie rzeczywistym, na żywo.

Ten eksperymentalny występ przywoływać będzie ducha Tomasza Stańko, któremu bardzo bliskie były improwizowane i awangardowe brzmienia, a publiczność będzie miała możliwość obserwacji kreatywności w najczystszej formie.

TOAST URODZINOWY DLA TOMASZA STAŃKO 2024:

11 lipca 2024, g. 19:00
Warszawa, STUDIO teatrgaleria, Plac Defilad

koncert na dużej scenie – obowiązują bezpłatne wejściówki: dostępne od 8 lipca, g. 18:00 w serwisie Evenea 

live stream przed siedzibą STUDIO teatrgaleria 

13 lipca 2024, g. 19:00
Rzeszów, dziedziniec Zamku Lubomirskich.

===


Pomysłodawca i organizator:
Fundacja im. Tomasza Stańko

Współorganizatorzy:
Estrada Rzeszowska
Miasto Rzeszów

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Kultura – Interwencje. Edycja 2024

Projekt współfinansuje Miasto Stołeczne Warszawa

Partnerzy:

Stowarzyszenie Autorów ZAIKS
Związek Artystów Wykonawców Stoart
STUDIO teatrgaleria
barStudio
Novotel

v3.10.14