PL / EN

TOAST URODZINOWY DLA TOMASZA STAŃKO - WARSZAWA

11/07/2023

11 lipca 2023 roku największy polski trębacz i kompozytor jazzowy Tomasz Stańko obchodziłby 81. urodziny. Z tej okazji po raz piąty odbędą się urodzinowe koncerty w miejscach początku i końca jego kariery w Rzeszowie i Warszawie. Podczas wydarzeń organizowanych pod hasłem “Toast urodzinowy dla Tomasza Stańko” usłyszymy dwa specjalne projekty: stworzony przez Sławomira Kurkiewicza “Stańko Shuffle” oraz Jakob Bro Nonet. Na oba wydarzenia wstęp wolny.

 

“Przez cały ubiegły rok obchodziliśmy 80. rocznicę urodzin Tomasza Stańko. Z tej okazji wydarzenia rocznicowe odbyły się nie tylko na polskich scenach, ale także w Nowym Jorku, Londynie czy Seulu. W Bielsku-Białej odbyła się jubileuszowa, 20. Jazzowa Jesień, a wydana przez Astigmatic Records płyta “Wooden Music I”, zawierające odnalezione nagrania Tomasz Stańko Quintet, spotkała się z ogromnym uznaniem zarówno krytyków muzycznych, jak i słuchaczy. To wszystko pokazuje, że muzyka Tomasza Stańko jest ciągle żywa, potrzebna, nie ma terminu przydatności, a pamięć o nim i jego muzyce należy kultywować i docierać z nią do nowych pokoleń słuchaczy” – mówi Anna Stańko, córka trębacza i założycielka Fundacji im. Tomasza Stańko.


Dlaczego Toast Urodzinowy?

 

“Tata wielokrotnie powtarzał, że czuje się spełniony. Śmierć traktował jako naturalny element cyklu życia i taką też mądrość chciał podarować swoim fanom. Dlatego chcemy go wspominać w atmosferze radości, celebrując jego życie i sztukę, w otoczeniu artystów, na których wywarł wpływ i których przez lata inspirował. Dokładnie tak, jak on by sobie tego życzył” – dodaje Anna Stańko.
 
Stańko Shuffle

 

Autorem specjalnego projektu, który otworzy Toasty Urodzinowe jest Sławomir Kurkiewicz – cieszący się dużym uznaniem kontrabasista jazzowy. Jego muzyczna droga zaczęła się na dobre, gdy do współpracy zaprosił go – i jego młodych kolegów Marcina Wasilewskiego i Michała Miśkiewicza – Tomasz Stańko. Od tego czasu jego kontrabas usłyszeć można na sześciu albumach z Wasilewski Trio, trzech płytach z Tomaszem Stańko, dwóch ze słynnym francuskim perkusistą Manu Katche czy w nagraniach z Jacobem Youngiem – by wymienić tylko te tytuły, które ukazały się nakładem bodaj najbardziej prestiżowego wydawnictwa na europejskiej scenie jazzowej – ECM. 
 
 Projekt przygotowany na Toast Urodzinowy dla Tomasza Stańko będzie niejako debiutem Kurkiewicza jako aranżera i lidera zespołu. Inspiracją do przygotowania „Stańko Shuffle” jest jedno ze wspomnień kontrabasisty ze współpracy z Tomaszem Stańko. Trębaczowi wielką radość przynosiło słuchanie muzyki w trybie shuffle, czyli gdy odtwarzacz, mając do dyspozycji całą cyfrową bibliotekę muzyczną użytkownika sam – losowo, czy w oparciu o własne algorytmy – generuje listę odtwarzania. W ten sposób Stańko słuchał fragmentu symfonii Gustava Mahlera, która płynnie przechodziła w utwór Jamesa Browna, by za chwilę sięgnąć po nagranie free-jazzowej awangardy. W podobnej koncepcji pomyślany jest ten koncert.


Wystąpią:

Sławomir Kurkiewicz – koncepcja, aranżacja, kontrabas

Piotr Orzechowski (Pianohooligan) – fortepian

Philip Dizack – trąbka

Dorota Miśkiewicz – wokalizy, instrumenty perkusyjne

Dawid Fortuna – perkusja, elektronika

Kwartet Smyczkowy Sonos

 

Jakob Bro Nonet

 

Jakob Bro to duński gitarzysta, który dzięki oryginalnemu brzmieniu i konsekwencji doszedł do dość wyjątkowej pozycji na jazzowej scenie – z powodzeniem koncertując po obu stronach Atlantyku. Można powiedzieć, że jego także odkrył Tomasz Stańko, zapraszając do nagrania albumu „Dark Eyes”.

Dziś Jakob Bro ma w swym dorobku sześć autorskich płyt dla ECM – w tym ostatnią, nagraną z wielkim saksofonistą tenorowym Joe Lovano, w hołdzie ikonie jazzowej perkusji – Paulowi Motianowi. Bro po śmierci Tomasza Stańko nagrał poświęcony mu utwór „To Stanko” na swojej płycie „Uma Elmo”. Jakob Bro na koncert w ramach Toastów Urodzinowych przygotował specjalny projekt na 9-osobowy skład muzyków, który nawiązywać będzie do muzyki, którą tworzył z Tomaszem Stańko w ramach „skandynawskiego kwintetu” Dark Eyes.

 

Wystąpią:
Jakob Bro – gitara

Bill McHenry – saksofon tenorowy

Jesper Zeuthen – saksofon altowy

Felix Rossy – trąbka

Jorge Rossy – perkusja

Jakob Høyer – perkusja

Anders Christensen – kontrabas

Florent Nisse – kontrabas

Adi Zukanovitz – instrumenty klawiszowe

 

Wstęp na koncerty pod hasłem “Toast urodzinowy dla Tomasza Stańko” w Warszawie i Rzeszowie jest bezpłatny.

 

TOAST URODZINOWY DLA TOMASZA STAŃKO:

11 lipca 2022, g. 19:00

Warszawa, Plac Defilad

 

Sławomir Kurkiewicz: Stańko Shuffle

Jakob Bro Nonet


 
Pomysłodawca i organizator:

Fundacja im. Tomasza StańkoDofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.


Projekt współfinansuje Miasto Stołeczne Warszawa

Miasto Rzeszów 

 

Partnerzy:

 Teatr Studio im. S.I. Witkiewicza

ZAIKS
Stoart
Yamaha Music Europe

Novotel

 

v3.10.14