PL / EN

C.O.C.X. (PL / GR / CU)

Lata działalności:
1983-1990
Skład zespołu:
Tomasz Stańko - trąbka
Apostolis Anthimos - gitara elektryczna, gitara basowa, perkusja, instrumenty perkusyjne
Witold Szczurek - kontrabas, gitara basowa
Janusz Skowron - instrumenty klawiszowe
José Torres - instrumenty perkusyjne
Tomasz Hołuj - instrumenty perkusyjne
Zbigniew Brysiak - instrumenty perkusyjne

Pierwsza połowa lat 80. W prywatnym życiu Tomasza Stańko panuje mrok, ale jego twórczość to kolorowy film, bezlik pomysłów, projektów i kooperacji.

W archiwach Polskiego Radia istnieje nigdy nie wydane nagranie długiego koncertu - właściwie jam session - w warszawskim klubie Akwarium. Jazz Rock Company (nazwa robocza autorstwa przyjaciela artysty, dziennikarza Tomasza Tłuczkiewicza) to zespół, w którym trębacz pełni rolę gospodarza, ale już niekoniecznie panującego nad sytuacją lidera. Pomimo mizernej owacji, to właśnie z tego okolicznościowego i nieco przypadkowego składu weźmie swój początek słynny zespół  C.O.C.X.

Koks, wiadomo, ale pisane inaczej. Żyłem haj. Nie robiłem płyty po to, żeby mieć pop i łatwiej sprzedać. Pomysł był inny, bardzo precyzyjny: żeby, jak jestem z kobietami, zamiast muzyki Marleya, puszczać swoją. Lekki staf. Do łóżka. Teraz widzę, że to były moje typowe skłonności do muzyki komunikatywnej, wtedy znalazły takie ujście. (Tomasz Stańko, „Desperado. Autobiografia”).

Stańko odchodzi od koncepcji jazzowego, akustycznego kwartetu. Nowy zespół gra rytmiczną i głośną muzykę popularną z elementami rocka, latino i reggae, nie stroniąc przy tym od wyrazistej elektroniki. Jedynym stałym członkiem projektu (a z czasem jego faktycznym spiritus movens) jest polski gitarzysta greckiego pochodzenia Apostolis Anthimos, w latach 70. filar legendarnego śląskiego tria SBB. Jako tandem osadzony w zmieniających się konstelacjach Stańko i Anthimos nagrają trzy albumy: „C.O.C.X.”, „Lady Go…” i „Chameleon”.

v3.10.15