PL / EN
W 2022 roku Toasty Urodzinowe dla Tomasza Stańko odbyły się 10 lipca w Rzeszowie i 11 lipca w Warszawie. Były to szczególne wydarzenia, bo związane z okrągłą, 80. rocznicą urodzin Mistrza. W obu miastach wystąpili: Marcin Wasilewski Trio ze specjalnym udziałem norweskiego trębacza Nilsa Pettera Molværa i zespół EABS.

Rzeszów

10/07/2022
dziedziniec Zamku Lubomirskich

Podczas muzycznego Toastu dla Tomasza Stańko w mieście, w którym przyszedł na świat, publiczność szczelnie wypełniła dziedziniec Zamku Lubomirskich. Koncert uroczyście otworzył Prezydent Miasta Rzeszowa Konrad Fijołek.

Wieczór rozpoczął się od występu muzyków, którzy Tomaszowi Stańko towarzyszyli blisko trzy dekady: Marcina Wasilewskiego, Sławomira Kurkiewicza i Michała Miśkiewicza, czyli Marcin Wasilewski Trio. Towarzyszył im gość specjalny – norweski trębacz Nils Petter Molvær.

Po tym występie na scenę wkroczył najpopularniejszy dziś jazzowy zespół młodego pokolenia - EABS, który przypomniał dźwięki z kultowej, wydanej w 1973 roku płyty Tomasz Stańko Quintet “Purple Sun”. Koncerty poprzedziło uroczyste otwarcie muralu Tomasza Stańko, który na podstawie projektu Joanny Stańko przygotowało Good Looking Studio

Warszawa

11/07/2022
Teatr Studio im. S. I. Witkiewicza

Warszawski Toast miał się odbyć na plenerowej scenie Teatru Studio na placu Defilad. Te plany pokrzyżowała jednak deszczowa tego pogoda. Uczestników koncertu zaprosiliśmy na dużą scenę Teatru oraz do przestrzeni baru Studio, w którym transmisję koncertu można było oglądać na żywo.

 OW wieczorze uczestniczyło bardzo wielu współpracowników i przyjaciół Tomasza Stańko. Podobnie jak w Rzeszowie znakomite koncerty zagrali Marcin Wasilewski Trio ze specjalnym udziałem Nilsa Pettera Molværa i EABS. Oba koncerty zakończyły się owacją na stojąco!

Partnerzy

Pomysłodawcą i organizatorem Toastów Urodzinowych była Fundacja im. Tomasza Stańko.
Organizatorami: Estrada Rzeszowska i Teatr Studio im. S. I. Witkiewicza w ramach projektu Plac Defilad współfinansowanego przez m. st. Warszawa.

Partnerami wydarzenia byli: Miasto Rzeszów, Miasto Stołeczne Warszawa i ZAIKS.

Toasty Urodzinowe dla Tomasza Stańko dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

v3.10.12